10. csoport 2021. november
10. csoport
- november 27-28.
A program pedagógiai célja
A történelmi ismeretek bővítése, csoportkohézió és mozgáskultúra fejlesztése
Szombat
Időutazáson vettünk részt a Bikali élménybirtok látogatása során. A Keleti-kapun keresztül a középkorba érkeztünk, ahol a Fekete Sereg katonái mellett elhaladva az óvárosban találtuk magunkat. Programunk első állomása egy apródképző foglalkozás volt, amit Zina tartott. Témája a szerelem volt. Jó hangulatban telt, sokat nevettünk.
A szerelmi mesterképző után felfedezhettük a birtok területét. Jártunk a mesefaluban, ahol megnéztük a varázsfestő házat, bepillantottunk a boszorkányházba, megnéztük a kovácsműhely, pékműhely, és fafaragóműhely életét, kölcsönözhettünk korhű ruhákat a szabóműhelyből, és bepillantást nyertünk az ólomkatona készítés, a mézárus, és a könyvkötő mesterségekbe is a mesterségek házában. Volt lehetőség állatokat is simogatni. Aki ajándékkal szeretett volna hazatérni az a Gagyizda középkori múltat idéző, ám a jelenben is praktikus használati- vagy éppen dísztárgyai között válogathatott.
Programunk a György teremben megrendezésre került lovagi tornával ért véget. Tanúi lehettünk egy lánykérésnek, és utána láthattuk a lovagi torna különböző versenyszámait, amelyben 4 lovag küzdött meg egymással. A lovagok korhű jelmezben lovaikkal korabeli feladatokban mérték össze erejüket. Izgalmas és szórakoztató volt.
Időközben eleredt az eső. Szerencsére a birtok felfedezésével addigra végeztünk, így a buszhoz siettünk, ami hazahozott minket a kollégiumba.
Vasárnap
Az előző hétvégékhez hasonlóan, a mai napon is mozgással kezdődött a vasárnap délelőtt. A Pécsi Műjégpályán kipróbálhattuk a korcsolyázást.
A csoportból több diák most ismerkedett a korcsolyázás alapjaival, amit Attila és Ádám tanár úr utasításai alapján, sajátítottak el. Nagyon büszke voltam a csoportra, mert bátorságunknak köszönhetően, 1-2 kör megtétele után, már elengedték a palánkot, és ki egymást segítve, ki önállóan korcsolyázott. Voltak esések, de a jókedv és a lelkesedés senkit nem hagyott el. Az eső a mai nap is kegyes volt hozzánk. Amikor lejöttünk a pályáról, csak akkor kezdett el esni.
Visszasétáltunk a kollégiumba, ahol az ebédet követően, várt minket a következő program. Az Uránia moziban közösen az Encanto c. mesét néztük meg. A moziban csak a csoportunk volt, így olyan élmény volt, mintha kibéreltük volna az egész mozit. A mese a családi összetartásról és szeretetről szólt, ami többünket megríkatott (természetesen nem a fiúkat J).
A nap hátra lévő részében, a másnapi órákra való készülésé, a novemberi nagytakarításé, majd a pihenésé volt a főszerep.
Traubert Annamária
csoportvezető
13. csoport 2021. november
13. csoport
2021. november 6- án a közeli Szászvárra kirándultunk. A távolsági buszról leszállva rögtön átgyalogoltunk a Bányász térre. A bányászati és helytörténeti kiállítást Szokoly Károly vezetésével tekinthettük meg. Számos érdekes és hasznos információt kaptunk Szászvárral és annak bányászatával kapcsolatban, melyet a gyerekek kíváncsian hallgattak végig. A tárlatvezetés végén kollégiumunk a helyi szobrászművészről, Kiss Györgyről kapott ajándékba egy monográfiát, melynek egyik szerzője Szokoly Károly.
Megköszönve a kiváló előadást, folytattuk utunkat a tájházba. A hangulatos gangos parasztház bejáratánál egy volt AJ- s diákunk édesanyja, Fábiánné Vasvári Adrienn tartott kiselőadást a gyerekeknek, majd megtekintettük mindhárom belső helyiséget, a magyar és a német szobát, a konyhát, ezután pedig az istállót és a fészert is.
A gyönyörűen felújított várkastélyba átsétálva szintén kiváló idegenvezetést kaptunk Adrienntől. A diákbarát kiállítóterek, kézbe vehető replikák, felölthető korhű öltözékek, tintába mártható madártollak mind-mind a történelem, egy letűnt kor mélyebb megismerését, könnyebb megértését szolgálták. Csakúgy, mint két évvel ezelőtt korábbi AJ- s csoportommal, most is sikeres programot zártunk Szászváron.
Feltétlenül meg kell még említeni a Várkert Sörözőben elfogyasztott kiváló minőségű és mennyiségű cigánypecsenyét, melyet az éhes diákok jóízűen elfogyasztottak az élménydús nap végén.
Másnap, november 7- én reggel a Laser Cornerbe mentünk. A gyerekek már nagyon várták ezt a különleges programot, mely kiváló feszültséglevezető is egyben. Pécs belvárosában, 1000 nm- en elterülő katakombában harcolhatott egymással a piros és a zöld csapat. A gyerekek igencsak beleélték magukat a játékba, a legjobb lövőket inspirálta a jobbnál jobb eredmények elérése, bár a sportszerű játékot egyeseknek még tanulniuk kell. Szünetekkel ugyan, de bő két óra lézerharc után kellemesen elfáradva ballagtunk vissza a kollégiumba.
A finom ebéd elfogyasztása után a közösségi teremben megtekintettük a FOMO című magyar filmet, melyet közös beszélgetés zárt.
Tartalmas, tanulságos, információgazdag és élménydús novemberi hétvégét zártunk.
9. csoport 2021. november
9. csoport
Kollégiumi hétvége / 9.csoport 2021. november 6.-7.
A program a csoport idei második kirándulásaként került megszervezésre.
Az utazás pedagógiai célja a történelmi ismeretek mélyítése, bővítése, a csoportkohézió erősítése, az együttműködés, társas kompetenciák fejlesztése, rekreáció, csapatjáték.
Szombat reggeli indulás után a délelőtt folyamán értünk Székesfehérvárra, ahol a Romkert Nemzeti Emlékhelyet látogattuk meg. Idegenvezetőnk először Szent István szarkofágját mutatta be és az azt körülvevő épület festményeit, majd a középkori bazilika /prépostság eddig feltárt épület maradványai között sétálva ismerhettük meg a többszöri átépítés történelmi hátterét. Királyaink koronázási és temetkezési szokásai és az egykor fővárosi ranggal bíró helyszín sok érdekességet tartogat a mai napig látogatóinak, kutatóinak egyaránt. Rövid városnéző sétánk után a modern építészet egyik különleges alkotását a Bory-várat kerestük fel. Az alkotó romantikus szellemisége és a megvalósított építmény, a sok festmény és szobor a diákok tetszését is elnyerte, szívesen időztek a kiállítótermekben és a kertben. Majd Pákozd felé vettük az irányt, ahol kiadós ebéd után a Katonai Emlékpark-Nemzeti Emlékhely kiállítását fedeztük fel. Sorsolással csapatokat alkottak a diákok és egy térkép segítségével járták körbe a parkot. Előre elkészített és a helyszínen kézhez kapott TOTO –t kellett a csapatoknak megoldaniuk, melynek kérdéseire a kiállítótermekben kaphattak választ illetve fényképek alapján kellett beazonosítaniuk a park emlékszobrait, meg kellett keresniük, ki kellett deríteniük, hogy mely történelmi eseménynek állít emléket az adott mű és csoportos fényképet kellett készíteniük az adott szobornál. A feladatok teljesítése után a Látogató központ NATO kiállításán egy MIG24 vadászgépszimulátorát próbálhatták ki a bátrabbak. Történelmi ismeretek bővítését, mélyítését szolgáló utunkról a kora esti órákban értünk vissza Pécsre.
Vasárnapot egy kis városi sétával kezdtük, majd a Pécsi Teke Klub pályáit vettük igénybe, jó hangulatú csapatversennyé alakult így a délelőttünk. Délután a Totók-Fotók értékelésére került sor, a szombati nap ismereteinek felidézésre játékos formában kérdéseket tettek fel a diákok egymásnak, így kérdezőben-válaszolóban mélyebben megragadhattak a látottak és az információk. A hétvégét egy közös értékeléssel-megbeszéléssel zártuk.
Pécs, 2021.11.09. Dancsházy-Nagy Ágnes
csoportvezető